Fågelskådning vid Vellinge ängar. Söndagen den 28 september 2014.

Tio personer var det som slöt upp till söndagens programpunkt Fågelskådning vid Vellinge ängar. Det blev en skön promenad i mestadels soligt  väder. Vi började med föreningens krysslista som vid 100 kryss kommer att innebära tårta. 36 arter blev det denna gång så vi är på god väg. Vi såg havsörn, ljungpipare, hundratals vitkindade gäss, mängder med ängspiplärkor, någon buskskvätta, några stenskvättor, enkelbeckasiner osv. osv. Som avslutning fick vi minst hundra steglitser som fint åt av tistlarna tills de blev bortskrämda av en sparvhök. Gert Grape som bor vid Vellinge ängar guidade oss och berättade om området nyligen blivit naturreservat och annat intressant både om fåglarna, de grönfläckiga paddorna som brukar finnas där och mycket annat.

 

Fotograf: Anette Barr

1

2

6

 

 

Fotograf: Gunder Jönsson

 

3 havsörn 4 fältpiplärka 5 buskskvätta

Dela

Kommentera

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.