Vårfåglar vid Vomb lördagen den 18/4 – 2015

Efter samling kl. 9.30 vid Sporthallen i Svedala åkte vi mot Vomb. Åtta glada fågelentusiaster började med att promenera längs Kävlingån och Vombs ängar. Solens sken och vi fick se skedand, krickor, gulärla, kärrsnäppor, gluttsnäppor, lövsångare, stjärtand mm.
Efter ett par timmars skådning tog vi en fika och fyllde i vår förenings krysslista. Resultatet var två arter kvar till etthundra. Vi bestämde oss för att passera etthundra denna dag och åkte vidare till Krankesjön där vi fick höra rördrom och skäggmes. Knipa, gulsparv, stjärtmes och havsörn var några arter vi hittade här innan vi avlutade för denna gången.
vomb
vomb1
Vomb1 (2)
Vomb1(3)

Dela

Kommentera

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.